مدیریت روز آزمون وکالت 

مدیریت روز آزمون وکالت

پس از ماهها برنامه ریزی و مطالعه ی هدفمند و منسجم، زمان ” برداشت ” فرا رسیده است . مطمئناً داوطلبانی که تا امروز طبق یک برنامه ی صحیح علمی پیش رفته اند ، مشکلی بابت آزمون ندارند و می توانند خودرا آماده موفقیت و قبولی نمایند . از باب احتیاط و رعایت اصول حرفه ای آزمون ، موارد ذیل پیشنهاد می گردد . اجراء و رعایت این موارد از روز پنج شنبه ۲/۹/۹۶ ساعت ۱۴ آغاز و تا روز جمعه ۳/۹/۹۶ ساعت ۱۲ ادامه خواهد یافت .

اول ) اقدامات تا قبل از شروع آزمون

۱- به کلیه فعالیت های مطالعاتی خود در روز پنج شنبه ساعت ۱۴ خاتمه دهید. از این پس هرگونه مطالعه نه تنها مفید نخواهد بود بلکه مانع تمرکز فکری شما نیزمی باشد.

۲- ساعات بعدازظهر را به همراه خانواده خود بگذرانید. از هرگونه اظهارنظر و صحبت راجع به آزمون فردا جداً خودداری نمایید .

۳- از ارتباط با دوستان خود خصوصاً داوطلبان آزمون و مکالمه و اظهارنظر راجع به آزمون دوری کنید.

۴- از تماشای فیلم ، سریال و … خودداری کنید.

۵- از انجام فعالیت های بدنی سخت مثل ورزش یا کوه پیمایی یا پیاده روی طولانی خودداری کنید.

۶- در صورت تمایل می توانید برای هواخوری یا تمرکز فکری و ذهنی به پارک نزدیک محل سکونت خود بروید.

۷- از خوردن مواد غذایی سنگین و چرب خودداری کنید و سعی کنید تا قبل از ساعت ۲۰، شام مختصری میل نمایید.

۸- تمام مدارک آزمون از جمله کارت ورود به جلسه ، شناسنامه ، کارت ملی ، مداد ، پاک کن ، تراش ، ساعت و … را آماده کنید.

۹- حداکثرتا ساعت ۲۲ خودرا آماده ی خواب نمایید .

۱۰- ساعت بیداری خودرا با توجه به محل برگزاری آزمون تنظیم کنید .

۱۱- صبحانه ی مناسبی میل نمایید . ترجیحاً از خوردن مواد غذایی که خیلی سابقه ی تجربه آن را ندارید خودداری کنید .

۱۲- مقداری خرما ، شکلات و بیسکوییت همراه خود داشته باشید تا در جلسه ی آزمون میل کنید(جلوگیری از افت فشارخون) .

۱۳- ساعت خروج از منزل را به گونه ای تنظیم کنید که حداقل یک ساعت زودتر از ساعت آزمون به محل مورد نظر برسید .

۱۴- ترجیحاً از رانندگی خودداری کنید زیرا مانع تمرکز فکری شما خواهد بود.

۱۵- پس از حضور به موقع ، از شرکت در تجمعات و بحث های علمی در محل آزمون خودداری کنید.

۱۶- پس از باز شدن دربهای محل آزمون ، به سمت ساختمان یا سالن مورد نظر حرکت نمایید .

۱۷- بعد از شناسایی صندلی داوطلبی خود ، در محل خود مستقر شوید.

۱۸- مشخصات داوطلبی خود را باصندلی مورد نظر تطبیق دهید.

۱۹- از صحبت کردن با اطرافیان جداخودداری کنید.

۲۰- تا قبل از شروع آزمون چشمان خود را ببندید و سعی کنید تمام حواس خود را جمع و متمرکزکنید .

دوم ) اقدامات بعد از شروع آزمون

۱- پس از تلاوت آیات قرآن کریم و اعلام رسمی مسوولین برگزاری آزمون ، ساعت خودرا تنظیم کنید . از این زمان شما حداکثر باید تا ۱۰۵ دقیقه خودرا آماده پاسخگویی نمایید

۲- تا قبل از بازکردن دفترچه ، چشمان خود را ببندید و چند نفس عمیق بکشید ( حداقل تا ۹۰ بشمارید ) .

۳- با نام و یاد خدا دفترچه سوالات را باز کنید .

۴- اگر برای شروع پاسخگویی درس خاصی را در نظر ندارید ، پیشنهاد می گردد طبق ترتیب دفترچه عمل نمایید .

۵- در دور اول فقط به سوالاتی پاسخ دهید که قطعاً جواب آنها را می دانید(سوالات نگاهی) . ضمناً پاسخگویی به سوالات طولانی را به دور دوم واگذار نمایید . همچنین سوالاتی را که پاسخ آنها را قطعاً نمی دانید را کلاً خط بکشید تا خیال شما دیگر راحت باشد . در هر درس حدود ۵ – ۳ سوال وجود دارد که شما قطعاً پاسخ آن را نمی دانید .

۶- حداقل ۴۸ سوال آزمون ( یعنی ۴۰ درصد سوالات ) به گونه ای تنظیم شده که شما به راحتی می توانید پاسخ آنها را بیابید . بنابراین در ۴۵ دقیقه اولیه باید پاسخ به این سوالات را با دقت در پاسخ برگ خود وارد نمایید .

۷- دردور دوم پاسخگویی ، با سوالاتی روبرو می شوید که نیاز به فکر بیشتر دارد و احتمالاً میان دو گزینه مردد هستید . در هر درس حدود  ۸ سوال این ویژگی را دارد . اگر جزو داوطلبان با کیفیت علمی متوسط باشید حتماً می توانید به  ۳ سوال به طور قطع و یقین پاسخ صحیح بدهید لیکن برای ۵ سوال باقیمانده دیگر همچنان مردد هستید . پیشنهاد می شود از ۵ سوال مورد نظر ، ۳ سوال را مشخص کنید و به صورت احتمالی یکی از دو گزینه را انتخاب کنید.

توجه:درهردرس حدود ۶ – ۵ سوال را نباید اصلاً پاسخ بدهید.

بنابراین دراین مرحله شما به ۱۱ سوال ، پاسخ قطعاً صحیح داده اید لیکن برای پاسخگویی به سوالات ” احتمالی ” یعنی ۳ سوال ممکن است در یکی از حالات ذیل قرار بگیرید .

الف . هر ۳ پاسخ غلط می باشد ( مجموعاً ۱۸ پاسخ غلط ) و در نهایت حذف ۶ پاسخ صحیح قبلی ( این بدترین حالتی است که ممکن است برای شما اتفاق افتد . ) .

ب . ۲ پاسخ غلط و یکی صحیح می باشد یعنی در مجموع ۱۲ پاسخ غلط و ۶ پاسخ صحیح که نتیجه ی آن ، ۱۲ پاسخ غلط ، ۴ پاسخ صحیح شما را بی اثر می کند و ۲ سوال خالص صحیح باقی می ماند.

ج .  ۱ پاسخ غلط و ۲ پاسخ صحیح است . دراینصورت شما در مجموع ۶ پاسخ غلط و ۱۲ پاسخ صحیح دادید که با اعمال نمره منفی ، شما ۲ پاسخ صحیح خود را از دست می دهید لیکن همچنان ۱۰ سوال صحیح برای شما باقیمانده است.

د . تمام پاسخ ها صحیح بوده و شما پاسخ غلط ندارید. دراینصورت دارای ۱۸ پاسخ صحیح خواهید بود . هر چند این فرض کمی بعید است لیکن محال نیست . دراینصورت حداقل ۱۸ پاسخ خالص صحیح برای شما باقی می ماند.

توجه : با مطالعه هر یک از حالات فوق ، در می یابیم که پاسخگویی به ۳ سوال  ” احتمالی”  فقط در حالت ” الف”  برای داوطلب ” مضر”  است و در باقی حالات نه تنها  ” مضر”  نیست بلکه ”  مفید ”  هم خواهد بود . ضمناً اگر داوطلبی فقط بخواهد به   پاسخ های صحیح دور اول خود ( یعنی ۴۸ سوال صحیح ابتدایی ) به علاوه ۳ سوال قطعاً صحیح خود قناعت کند به احتمال بالای ۸۰ درصد شانس قبولی دارد لیکن به فرض قبولی هم رتبه یا نمره خوبی در انتظار او نخواهد بود . بنابراین چاره ای نخواهد داشت که ” شانس ” خود را اینگونه بیازماید .

۸- پس از پاسخگویی به سوالات در دور دوم ، پاسخ های صحیح را با دقت به پاسخ برگ خود انتقال دهید ( دور دوم پاسخگویی حدود ۶۰ دقیقه طول خواهد کشید ) .

۹- حدود ۱۵ دقیقه تا پایان زمان آزمون طبق ساعت شما باقی است . احتمال دهید حداقل ۵ دقیقه از این زمان به دلیل بی نظمی یا اختلال در برگزاری آزمون تلف شده باشد . بنابراین شما حداکثر ۱۰ دقیقه فرصت دارید . دراین زمان باقیمانده پیشنهاد می شود فقط پاسخ های صحیح خودرا که به پاسخبرگ منتقل کرده اید را مجدداً کنترل کنید تا دچار اشتباه نشده باشید .

اخطار مهم :

۱-ممکن است برخی از داوطلبان زودتر پاسخگویی به سوالات را به اتمام برسانند . نگران نشوید . با تمرکز کامل و تا آخرین ثانیه، ذهن خود را فقط معطوف پاسخبرگ نمایید.

۲-بسیاری از داوطلبان ۱۵ – ۱۰ دقیقه پایانی را صرف پاسخگویی به سوالاتی می کنند که جواب آنها را قطعاً نمی دانند. به همین دلیل بیشتر این پاسخ ها غلط بوده و با کسب نمرات منفی زیاد ، پاسخ های صحیح خود را نیز از بین می برند . دقت کنید شما جزو این گروه از داوطلبان نباشید.

سوم)جمع بندی آزمون :

مطمئناً شما جزو آن دسته از داوطلبان هستید که می خواهید ، در جلسه ی آزمون نتیجه ی کار خود را بدانید . برای این کار لازم است به گذشته برگردیم :

۱- شما در دور اول به ۴۸ سوال پاسخ صحیح و در دور دوم به ۱۸ سوال دیگر نیز پاسخ صحیح داده اید ( منظور در هر درس به ۳ سوال مطمئناً پاسخ صحیح داده اید ) و در پاسخگویی احتمالی نیز در وضعیت ( الف ) قرار دارید . بنابراین بابت ۱۸ پاسخ غلط ۶ پاسخ صحیح شما از بین می رود و در نتیجه تعداد پاسخ های صحیح شما ، ۶۰ سوال می شود . دراینصورت احتمال قبولی شما در آزمون ” سخت ” و ” استاندارد ” در برخی کانون ها وجود دارد لیکن در آزمون آسان بعید است .

۲- شما در دور اول به ۴۸ سوال ، پاسخ صحیح داده اید و در دور دوم به ۱۸ سوال دیگر نیز پاسخ صحیح داده اید و در پاسخگویی احتمالی نیز در وضعیت ( ب ) قرار دارید . دراینصورت با احتساب وضعیت ( ب ) یعنی ۶۸ پاسخ خالص صحیح، در آزمون ” سخت ” و ” استاندارد” در برخی کانون ها شانس قبولی دارید لیکن وضعیت قبولی شما در آزمون ” آسان ”  دشوار و مبهم می باشد .

۳- شما در دور اول به ۴۸ سوال ، پاسخ صحیح داده اید و در دور دوم به ۱۸ سوال دیگر نیز پاسخ داده اید و در پاسخگویی احتمالی نیز در وضعیت ( ج ) قرار دارید . دراینصورت با ۱۰ پاسخ باقیمانده جمع پاسخ های صحیح شما حداقل به ۷۶ سوال       می رسد . در اینجا شانس قبولی شما درهر وضعیت آزمون بالای ۹۹ درصد است .

۴- شما در دور اول به ۴۸ سوال ، پاسخ صحیح داده اید و در دور دوم به ۱۸ سوال دیگر نیز پاسخ صحیح داده اید و پاسخگویی احتمالی نیز در وضعیت ( د ) قرار دارید. دراینصورت با ۱۸ پاسخ صحیح ، مجموع پاسخ های صحیح شما به ۸۴ می رسد . دراینصورت علاوه بر قبولی ، رتبه ی قابل توجهی نیز به دست خواهید آورد .

توجه : برای اینکه داوطلبان از قبولی خود در آزمون وکالت مطمئن باشند :

۱- اگر کیفیت سوالات ” سخت ” باشد حداقل پاسخ صحیح برای قبولی در بیشتر کانون ها ” ۵۸ ”  درصد است .

۲- اگر کیفیت سوالات ”  استاندارد ” باشد حداقل پاسخ صحیح برای قبولی در بیشتر کانون ها ” ۶۲ ” درصد است .

۳- اگر کیفیت سوالات ” آسان ”  باشد حداقل پاسخ صحیح برای قبولی در بیشتر کانون ها ” ۶۵ ” درصد است .

خاتمه :

با پایان یافتن زمان آزمون باید دفترچه سوالات را همراه با پاسخ برگ به مسوولین سالن تحویل دهید . پس از تحویل سوالات و پاسخ برگ، لازم است با آرامش و خونسردی محل آزمون ترک کنید و از بحث کردن و پرسش و پاسخ راجع به سوالات آزمون خودداری کنید . مأموریت شما دیگر پایان یافته است. جمعه بعدظهر سوالات و کلید پیشنهادی آن در سایت موسسه طرح نوین قابل دریافت خواهد بود . ضمناً اتحادیه کانون های وکلای دادگستری بعد ازحدود ۱۰روز کلید اولیه سوالات را در سایت قرار می دهد و حداکثر ظرف ۵۰ روز نیز نتایج آزمون اعلام خواهد شد .

مدیریت روز آزمون وکالت 
Rate this post